Тема уроку: США в першій половині XIX ст. Громадянська війна 1861—1865 рр.
Мета: схарактеризувати
особливості соціально-економічного розвитку США, розкрити причини громадянської
війни, ознайомити учнів з її ходом; визначити вплив особи А. Лінкольна на хід
історичних подій; формувати вміння учнів порівнювати історичні процеси й простежувати
причинно-наслідкові зв'язки; удосконалювати навички роботи учнів з історичною
картою, з характеристикою історичної особи; виховувати учнів у дусі
заперечення громадянської війни як засобу вирішення конфліктів у суспільстві.
Основні знання: соціально-економічний розвиток рабовласницького Півдня і промислової
Півночі; расизм і аболіціонізм у США; хід громадянської війни 1861—1865 рр.;
президентство А. Лінкольна; результати громадянської війни; Реконструкція
Півдня.
Основні поняття і терміни: фермерство; «доктрина Монро»; лінчування, расизм;
аболіціонізм; Конфедерація; громадянська війна; Реконструкція.
Основні дати й події: 1823 р.—прийняття «доктрини Монро»; ЗО травня 1854 р.—прийняття білля
«Канзас-Небраска»; листопад 1860 р.— обрання А. Лінкольна президентом США;
1861 р.— утворення Конфедерації південних штатів; травень 1862 р.— закон про
гомстеди; 1 січня 1863 р.— скасування рабства в південних штатах; 9 квітня 1865
р.— закінчення громадянської війни й підписання миру; 14 квітня 1865 р.—
вбивство А. Лінкольна; 1865—1877 рр.— Реконструкція Півдня.
Особа в історії: А. Лінкольн.
Обладнання:
підручник, атлас
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Структура уроку:
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
III. Мотиваційний аспект
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Соціально-економічний розвиток
США.
2. Територіальна експансія США.
3. Наростання й загострення конфлікту між Північчю та Півднем. Аболіціонізм.
4. Роль А. Лінкольна в історії США.
5. Хід громадянської війни 1861
—1865 рр. в США.
6. Результати війни і Реконструкція Півдня.
V. Закріплення
нових знань учнів
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бесіда на повторення.
1. Назвіть дату прийняття Декларації про державну незалежність у США.
2. Коли була прийнята Конституція США?
3. Назвіть ім'я першого президента країни.
4. Якими були підсумки війни за незалежність?
III. МОТИВАЦІЙНИЙ АСПЕКТ
Матеріали теми висвітлюють процес
наростання суперечностей між Північчю і Півднем, які призвели до громадянської
війни, результатом якої стало скасування рабства — головної причини економічної
відсталості США. Ми зможемо простежити зародження політичної системи країни,
яка діє і сьогодні та є основою соціально-політичної стабільності.
1)
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Постановка проблемного завдання уроку.
Як відбувався процес перетворення
США з країни рабовласництва на провідну демократичну державу?
1. Соціально-економічний розвиток США. Розповідь учителя.
Учитель відзначає, що в першій
половині XIX ст. економічний розвиток США був нерівномірним. Північ
характеризувалася зростанням фабричної промисловості (унаслідок промислового
перевороту), а Південь був сільськогосподарським регіоном, у якому панувала
система рабства.
Робота з атласом.
Використовуючи карту атласу, назвіть штати, вільні від рабства, і рабовласницькі штати.
Самостійна робота за підручником.
Учні опрацьовують текст
підручника про економічний розвиток США.
Робота над формуванням понять і термінів.
Учитель розкриває зміст терміна
фермерство і поняття американський шлях розвитку
сільського господарства, пропонує учням записати в зошитах риси
американського шляху розвитку сільсько-господарства:
1) створення фермерських
господарств;
2) особиста свобода селян-орендарів;
3) право селян на реалізацію
виробленої продукції;
4) вільний капітал і наймана праця —
основа господарювання.
Колективна робота за завданнями.
1. Частка США у світовому
промисловому виробництві зросла 6 % у
1820 р. до 15 % у 1860 р. На початку
60-х рр. XIX ст. США займали четверте
місце в світі за обсягом промислового виробництва.
Чим пояснюється швидке зростання
промислового виробництва в США на 1860 р.? До яких наслідків це мало привести?
2. У 1860 р. в США було понад 2,4 млн. фермерів
і близько 800 тис. наймитів, застосовувалося
до 250 тис. жаток, а загальна вартість продукції ферм зросла за 40 років в 6
разів.
Зробіть висновок про розвиток сільського господарства в США в першій
половині XIX ст.
Учитель узагальнює відповіді
учнів і робить такий висновок: система рабства на Півдні заважала подальшому
промисловому капіталістичному розвиткові США.
2. Територіальна експансія США. Самостійна робота за підручником.
Учням пропонується опрацювати
відповідний текст підручника.
Територія
|
Кому належала раніше
|
Рік приєднання
|
Яким чином приєднана
|
Учитель доповнює інформацію
підручника, розкриваючи зміст доктрини президента Дж. Монро, яка закріпила
претензії США на землі всього американського континенту, і гасла «Америка для американців».
3. Наростання й загострення конфлікту між Північчю та Півднем. Аболіціонізм.
Розповідь учителя.
Суперечності між Північчю та
Півднем наростали, оскільки при освоєнні нових земель зіштовхнулися інтереси
фермерів і рабовласників, рабовласників і буржуазії. Освоєння земель на
Заході, зростання чисельності населення Півночі, втрата рабовласниками впливу
в Конгресі, створення на новоосвоєних землях Заходу нерабовласницьких штатів поставили
питання про доцільність збереження рабства. Це питання вимагало вирішення на
державному рівні. Так був прийнятий закон (білль) «Канзас-Небраска», основними
положеннями якого були такі:
1) питання про рабство — це справа
самих поселенців;
2) дотримання і захист інтересів
рабовласників.
Даний закон мав вельми
демократичний характер, проте фактично сприяв узаконенню рабства на нових
територіях на Заході США.
Колективна робота за завданням.
Напередодні громадянської війни
сенатор Хаммонд зі штату Південна Кароліна писав: «Бавовна, рис, тютюн та
морські припаси правлять світом, і ми маємо достатньо здорового глузду, щоб зрозуміти
це. Північ без нас перетвориться на беззахисне ягня й загине через лишаї та
голод». Доведіть або спростуйте це твердження.
Учитель узагальнює відповіді
учнів і відзначає, що в американському суспільстві зародився і набирав розмаху
рух за відміну рабства — аболіціонізм.
Робота над формуванням понять і термінів.
Учитель розкриває зміст терміна
аболіціонізм, звертаючи увагу учнів на тяжке становище негрів-рабів і знущання
над ними.
За наявності резерву часу можна
зачитати уривок з роману Г. Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома».
Робота з історичним документом.
Учні знайомляться з фрагментом
документа і виконують завдання.
На «підземній залізниці»
...Утікачі звичайно прибували
вночі: їх переховували у дружньо налаштованих родинах... Вони приходили
поодинці або цілими групами: іноді... їх супроводжував провідник — білий...
...Уся партія втікачів насилу
вміщалася в трьох великих човнах... Човни були дуже переобтяжені...
переправлялися з великою небезпекою. Ті, що втратили в багнюці взуття,
страждали від болю в поранених і подряпаних ногах... Вони не могли увійти до
міста, тому що з їхнього вигляду кожний впізнав би в них утікачів...
...Уся партія досягла безпечно
Колледжхіллу, де втікачів привітно зустріли і подбали про них...
Коли дружини деяких значних у
селі осіб дізналися, що поряд знаходиться велика група втікачів, вони
зібралися, щоб заготувати для них одяг...
Я просив друга... намагатися
тримати втікачів під замком, поки не видасться можливість безпечно переправити
їх до Канади.
Я... написав одному з моїх
особистих друзів... що маю на руках коштовний вантаж... Я просив прислати три
парні фургони. Три фургони прибули... і... після того, як стемніло, забрали
всю нашу партію... З невеликими затримками вони просувалися... через Індіану і
Мічіган, до Детройта... а вдень відпочивали.
...Я дізнався також про їхнє
щасливе прибуття на кордон Канади... [32, с. 220].
Запитання до документа.
1) Які факти є доказом того, що
йдеться про «підземну залізницю»?
2) У чому полягала скрута
рабів-утікачів?
3) Як була організована допомога
втікачам?
Учитель, продовжуючи висвітлювати
аболіціоністський рух, стисло
розкриває причини й хід повстання під проводом Джона Брауна в 1859 р.
Бесіда.
Про що свідчив рух
аболіціоністів?
Учитель підводить учнів до
висновку про те, що вирішити проблему рабства, яка стала в державі проблемою №
1, могла тільки війна. Усі способи ліквідувати рабство мирним, політичним, шляхом
були вичерпані.
4. Роль А. Лінкольна в історії США.
Розгляд питання починається з
розповіді про перемогу в листопаді 1860 р. на президентських виборах
представника Республіканської партії Авраама Лінкольна. Акцентується увага
учнів на портреті А. Лінкольна. Учитель нагадує про програму Республіканської
партії і підкреслює, що програмні вимоги не були прийняті рабовласниками Півдня.
Країна опинилася на порозі громадянської війни.
Портрет А.Лінкольна
Учитель підкреслює, що А.
Лінкольн був супротивником рабства, але на відміну від аболіціоністів не
вимагав його негайного скасування.
5. Хід громадянської війни 1861—1865рр. в США. Колективна робота за завданням.
Обґрунтуйте причини початку
громадянської війни в США. Після завершення робити вчитель пропонує одному з
учнів зачитати причини війни, а іншим — уточнити й доповнити його відповідь.
Розповідь учителя.
Учитель будує свою розповідь про
початок війни, керуючись таким планом:
а) утворення Конфедерації
південних штатів;
б) воєнні дії в 1861 —1865 рр.
(перший період);
в) причини невдач армії Півночі.
РОКИ
|
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ВОЄННИХ ОПЕРАЦІЙ
|
За наявності резерву часу
рекомендується дати оглядову інформацію щодо закону про гомстеди, скасування
рабства в південних штатах, надання неграм права служити в армії.
Робота з історичними документами.
Учням пропонується ознайомитися з
фрагментами документів.
1. Генерал Шерман, виражаючи настрої командування північан, писав іншому генералу:
Більшість наших солдатів повинна
бути білою. Чорні війська слід використовувати обережно і з урахуванням расових
забобонів (серед білих військовослужбовців).
Завдання до документа.
Зробіть висновки про ставлення
офіцерів північан до призову негрів на військову службу. Як ви вважаєте, чому
негрів усе-таки призивали до армії?
2. Урядовець, що займався призовом чорних рабів до армії,
повідомив:
«Я ніколи не бачив такого
ентузіазму...»
У першій же битві, — писала одна
з газет, — негри билися, як тигри, а бригадний генерал казав, що вони виявили в
бою не тільки велику хоробрість, але й високу військову майстерність.
Запитання до документа.
Яку роль відігравало чорношкіре
населення в громадянській війні?
Чим пояснюються його активність і
високі бойові якості?
Колективна робота за завданням.
Розкрийте складові перемоги армії
Півночі на другому етапі громадянської війни.
Учитель доповнює виступи
розповіддю про план «Анаконда» (оточення південних штатів і примушення їх до
укладення миру); «марш до моря» (похід трьох армій Півночі на чолі з генералами
Грантом, Шерманом і Батлером на територію південних штатів). На закінчення слід
підкреслити, що в ході громадянської війни перемогу здобули північні штати. 9
квітня 1865 р. був підписаний мир.
6. Результати війни й Реконструкція Півдня. Розповідь учителя.
Учитель розповідає про перші післявоєнні
дні та вбивство 14 квітня 1865 р. президента А. Лінкольна, звертаючи увагу на
заходи щодо відновлення зруйнованого війною Півдня, політичне примирення Півдня
і Півночі, проблему негрів.
Робота з історичним документом.
Учні опрацьовують текст документа,
виконуючи логічне завдання.
Трагедія в театрі Форд
...Скориставшись злочинною
недбалістю охорони, актор Джон Бутс пройшов до ложі президента і впритул
вистрілив йому в потилицю... Наступного ранку... президент помер.
Бутс був фанатичним прихильником
рабовласництва... він давно і ретельно готував свій терористичний акт. Але
результати розслідування вбивства Лінкольна доводять, що руку вбивці
направляли не тільки рабовласники, але й їхні прихильники на Півночі. Багато що
було і залишилося загадковим у цьому вбивстві. І вражаюча халатність охорони,
і той факт, що після вбивства були перекриті всі дороги, що вели з Вашингтона,
окрім тієї, по якій біг вбивця, і те, що, незважаючи на прямий наказ узяти
Бутса живим, він був убитий... [32, с. 230].
Логічне завдання.
Як ви вважаєте, які сили Півночі
та Півдня і чому були зацікавлені у вбивстві президента Авраама Лінкольна?
Самостійна робота за підручником.
Матеріал про період реконструкції
учні вивчають самостійно. Під час самостійної роботи учнів учитель дає
визначення терміна Реконструкція.
Евристична бесіда.
1) Як були виконані завдання, що
стояли на початку громадянської війни?
2) Які політичні перетворення були
здійснені в ході Реконструкції?
3) У чому полягало порушення прав
негрів в період Реконструкції?
Підводячи учнів до розв'язання
проблемного завдання, учитель акцентує увагу на необоротності демократичних
перетворень в США.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Даний етап рекомендується
провести за одним із варіантів: у ході бесіди за питаннями або самостійної
роботи за завданням.
Варіант 1 Бесіда.
1) Чому не вдалося уникнути
громадянської війни в США?
2) Назвіть видатних діячів
громадянської війни в США. У чому
ви вбачаєте заслуги цих людей?
ви вбачаєте заслуги цих людей?
Варіант 2 Самостійна робота за завданням.
Заповніть таблицю.
Громадянська війна в США
Критерії для порівняння
|
США
|
|
до громадянської війни
|
після громадянської війни
|
|
Промисловий розвиток
|
||
Розвиток сільського господарства
|
||
Становище рабів
|
||
Політична ситуація в країні
|
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
У результаті проведеного уроку
учні повинні з'ясувати такі моменти:
v невирішеність проблеми рабства і
розповсюдження його на нові землі опинилася в центрі політичної боротьби США і
неминуче вела до громадянської війни;
v громадянська війна завдала
нищівного удару довоєнним порядкам і системі рабовласництва в США;
v після громадянської війни почався
швидкий економічний розвиток США;
v Авраам Лінкольн — мудрий
державний діяч, далекоглядний політик.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати конспект і текст
підручника.
Завершити заповнення таблиці
«Громадянська війна в США» (якщо це не було зроблено на уроці).
Немає коментарів :
Дописати коментар