Лекція 1
Яке місце відводилося Україні у нацистському новому проєкті Європи. Йдеться про те, що питанням України в Німеччині цікавились задовго до приходу нацистів до влади.
Велика Німеччина. Серединна Європа |
Німецький філософ Едуард Гартман |
Німецьке бачення майбутнього України |
Адольф Гітлер у 1933 р. |
Альфред Розенберг, райхсміністр східних окупованих територій |
Отримавши нові повноваження, Розенберг продовжив розвивати свої ідеї. 8 травня 1941 року він видав загальні інструкції для всіх райхскомісарів окупованих східних територій, у яких відзначав: "Перед імперським комісаріатом "Остланд", який включатиме Білорусь, стоятиме завдання підготуватись до майбутнього поступового перетворення його в германізований протекторат для тіснішого зв'язку з Німеччиною. Україна стане незалежною державою у союзі з Німеччиною, а Кавказ із розташованими поряд північними територіями стане федеративною державою із німецьким повноважним представником. Майбутні кордони напівзалежної від Німеччини української держави мали охоплювати також Курську, Воронезьку, Саратовську й Тамбовську області Росії. Її площа мала становити 1 млн. 100 тис. кв. км. із населенням 59,5 млн. осіб. Українці в цій, так званій державі, становили б лише 35 млн. осіб, тобто близько 60% населення, росіяни - 18 млн, або понад 30% мешканців, що автоматично створювало б проблему повноцінного розвитку державного механізму",
Переконуючи вище керівництво Німеччини у правоті власних ідей щодо окупованих земель на Сході, Розенберг 20 червня 1941 р. у публічному виступі наголосив: "Російське панування всюди сьогодні домінує в Україні. Звідси постає перед Німеччиною завдання забезпечити свободу українському народові. Це завдання має розглядатися, як програмна вимога. В яких формах, і в якому обсязі буде відтворена українська держава, про це сьогодні говорити немає сенсу".
Також керівник німецької східної політики постійно в цей час наголошував на необхідності пробуджувати національну свідомість українців шляхом відродження української національної культури, мови, прагнення українців до вивчення своєї історії. Розенберг підкреслював, що толерантне ставлення до української культури та надання українцям самоврядування дозволять перетворити їх на союзників Німеччини у майбутньому протистоянні з СРСР і в прихильників німецького домінування на Європейському континенті.
Уже на початку радянсько-німецького зіткнення 24 червня 1941 р. Розенберг помістив свою статтю в центральній газеті гітлерівської партії "Фелькіше беобахер" (народний оглядач). У цій статті підкреслювалось, що націонал-соціалістична революція і німецька держава покликані розв'язати дві проблеми на сході: одна - це знищення більшовизму як ідеї і політичної сили, а друга - це розв'язання завдань, що виявляються з історії простору й народів СРСР. Треба знайти нове рішення, що відповідаючи традиціям різних народів, прямувало б з огляду на цілість Європи до її загального порятунку".
Така заява багатьом мешканцям окупованої тоді України здавалася декларацією про підтримку в майбутньому ідеї творення незалежних держав на території колишнього вже, як вважалося, Радянського Союзу. Однак, на противагу проєктам Розенберга прихильники тотальної колонізації німцями східноєвропейського простору розробляли власне майбутнє бачення регіону. Провідником ідеї перетворення Східної Європи на класичну німецьку колонію, на німецький життєвий простір став рейхсфюрер СС Гіммлер. 28 травня 1940 р. він подав Гітлеру власну доповідну записку, в якій підкреслив, що необхідно в майбутньому розділити територію СРСР, але зовсім не для того, щоб утворити незалежні держави, а для того, щоб сформувати на цих територіях німецькі колонії.
Генріх Гіммлер, райхсфюрер СС |
24 червня 1940 р. Гіммлер виклав у письмовому вигляді своє бачення методів колонізації східноєвропейського простору. Він передбачав переселення мільйона німців у східноєвропейський регіон, використання місцевого слов'янського населення як робочої сили з майбутнім його знищенням. Згодом у відомстві Гіммлера було розроблено знаменитий генеральний план "Ост", який фактично складався з двох планів - короткотермінового й довготермінового.
Короткотерміновий план передбачав створення на окупованих землях сходу Європи імперських комісаріатів, переселення німецьких, голландських і датських колоністів на території до межі Ленінград - Ладозьке озеро - Валдайська височина - Дніпро. Передбачалося спочатку переселити 8-10 млн. представників так званих "германських народів". Місцеве населення повинно було виконувати роль слуг при німецькому народові панів. Різноманітними спланованими заходами - аборти, алкоголізм, відсутність медичного обслуговування, важка праця, недоїдання, тощо, - планувалося різко зменшити чисельність слов'ян, тобто, як стверджувалося, підірвати життєву силу унтерменшів. Після цього, під час реалізації довготермінового плану, слід було переселити залишки слов'янського населення далі на схід від вказаної вище лінії. Поляків і білорусів передбачалось виселити на територію Смоленщини й Підмосков'я, українців планувалося переселити на територію між Дніпром і Волгою, 20-25% мешканців України передбачалося германізувати. Переселенню підлягає 31 млн. східних слов'ян у першій переселенській хвилі, ще 16-20% - у другій, 20-30 млн. слов'ян підлягали поступовому знищенню шляхом заходів, вказаних вище. Повністю від місцевого населення мав бути звільнений Крим.
Також планувалося ліквідувати 5-6 млн. місцевих євреїв. На кінець реалізації плану "Ост" у Східній Європі мало проживати до 30 млн. германських колоністів (німців, голландців, датчан, шведів) і до 14 млн. слов'ян. Фактично на території України за планами Гіммлера передбачалося створити велику колонізаційну область, яка б називалася Готенгау і мала охоплювати найбільш родючі території України (південь України, Причорномор'я, Приазов'я). Мотивувалось створення саме в цьому регіоні Готенгау тим,, що на цій території в ранньому середньовіччі проживали готи, відповідно германське плем'я "застовпило" місце для майбутніх колонізацій через майже 2 тис. років.
Коли дійшло до реалізації німецької окупаційної політики в Україні, Гітлер вибрав такий, певною мірою, середній шлях. З одного боку, він призначив Розенберга міністром окупованих територій на сході і, начебто, давав йому можливість реалізовувати якісь свої ідеї, з іншого боку, він, в основному, спирався на апарат Гіммлера для реалізації своїх колоністських планів. Тому більше, можна сказати, Гітлер схилявся до ідеї Гіммлера, ніж до ідеї Розенберга в питаннях облаштування східних територій.
Немає коментарів :
Дописати коментар