субота, 12 грудня 2015 р.

Морські рекорди України

Одна з попередніх публікацій була присвячена географічним рекордам України. скільки інформація може видатися комусь цікавою, продовжую перелічувати означені рекорди. 

Найбільше море, що омиває Україну,  - Чорне море, внутрішнє море басейну Атлантичного 
океану, яке має площу 422 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, через невеликі глибини (80-120 м.) та впадання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря є найбільш заселеним.  Чорне море витягнуте в широтному напрямі. Його довжина (найбільша відстань із заходу на схід) 1150 км., а ширина (найбільша відстань із півночі на південь) - 580 км. У Чорне море впадають Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг. Особливістю моря є зараженість його вод сірководнем, починаючи з глибини 150 - 200 м. В ньому існує колова система поверхневих течій, спрямованих проти годинникової стрілки. Об'єм води - 550 тис. кв. км. Чорне море омиває береги 6 держав: Болгарії (354 км), Грузії (310 км), Румунії (225 км), Росії (800 км), Туреччини (1 329 км) та України (2 782 км, включаючи Азовське море).

Найменше море, що омиває береги України, - Азовське. Площа його 39 тис. кв. км. Довжина від гирла Дону до Арабату - 340 км., ширина від Темрюка до гирла р.Берди - понад 150 км. Об'єм водної маси - 290 куб. км.

Найбільша морська глибина. При середній глибині Чорного моря 1315 м., максимальна становить 2245 м.

Найбільша морська течія. Основні течії Чорного моря мають вигляд замкнутого циркулюючого кола, де рух водних мас відбувається проти годинникової стрілки. Найбільша течія проходить з півдня на північ у 3-9 км. від берегової лінії, сягає ширини до 60 км. і при спокійній погоді має швидкість 8-10 морських миль на добу. Друга, менш сильна "зворотна" течія в глибині моря, наче утворює два кільця, що розташовані  у його східній та західній частинах. 

Найвищий і найнижчий історичні рівні моря. Близько 22 тис. років тому рівень Чорного моря сильно знизився, і воно стало ізольованим від Середземного. Зв'язок його із Середземним морем відновився значно пізніше, після трансгресії (значного підвищення рівня моря відносно землі), яка почалася близько 7-10 тис. р. тому. Ця трансгресія тривала й в усі наступні століття, з невеликим коливанням. Найбільша з них була Фанагорійська регресія ( повільний відступ моря від берегів унаслідок підняття суші й опускання океанічного дна), пік якої припадає на V - III ст. до н.е. Під час цієї регресії рівень моря був нижчим за сучасний у середньому на 5 метрів. 1 - 1,5 тис. років тому на Чорному морі відбувалася Німфейська трансгресія вод, внаслідок чого рівень моря піднявся вище сучасного на 1 - 2 метри. Деякі острови зникали, інші з'являлися, виходили зі старих річищ річки, змінювала обриси берегова лінія.

Найвищі хвилі. 19 січня 1931 р. у Чорному морі розігрався сильний шторм, про який науковець Сімеїзської обсерваторії В.Альбіцький писав: "Величезні хвилі заввишки більше 10 м. (рекордна для Чорного моря висота) насувалися кожні 7-8 секунд. До невпізнання змінився пляж поблизу скелі Діва, а кам'яний страж-ідол "Мономах", що вистояв навіть під час землетрусу 1927 р., розколовся на сім величезних брил".

Найдовший перешийок. Перешийком називають вузьку смугу суходолу, що з'єднує дві значні за площею його ділянки. В Україні найбільші перешийки знаходяться між Чорним та Азовським морями, а рекордсменом серед них є Перекопський, який з'єднує Кримський півострів з материком. Довжина його 30 км., а ширина - 7-23 км. Через нього проходить траса Північно-Кримського каналу, автомобільна дорога та залізниця Херсон-Джанкой. 

Найбільша коса, вузька намивна смуга суходолу, одним кінцем сполучена  з материком, -Арабатська стрілка довжиною 115 км. й шириною від 270 м. до 7,5 км. Знаходиться у західній частині Азовського моря, в Херсонській області й АР Крим. Прилягає до Керченського півострова.

Найбільша банка. Численні річки Чорноморського басейну виносять величезні маси твердого піску й формують прибережні акумуляторні форми - бари, коси, банки. Найбільша банка - Одеська - простягається вздовж північної берегової ділянки Чорного моря від Одеси до Очакова. Цей підводний пісковий вал, створений десятки тисяч років тому палео-Дніпром і палео-Бугом, є нині продовженням Кінбурнської коси. Довжина банки - близько 50 км., ширина становить 6-9 км., відмітки глибини на ній сягають 5-6 м., а жолоб між банкою та корінним берегом - до 20 м. завглибшки.

Використане джерело: Г.О.Маценко. Книга рекордів України. Природа навколо нас.







Немає коментарів :

Дописати коментар