Одна з попередніх публікацій була присвячена географічним рекордам України. скільки інформація може видатися комусь цікавою, продовжую перелічувати означені рекорди.
Найбільше море, що омиває Україну, - Чорне море, внутрішнє море басейну Атлантичного
океану, яке має площу 422 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, через невеликі глибини (80-120 м.) та впадання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря є найбільш заселеним. Чорне море витягнуте в широтному напрямі. Його довжина (найбільша відстань із заходу на схід) 1150 км., а ширина (найбільша відстань із півночі на південь) - 580 км. У Чорне море впадають Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг. Особливістю моря є зараженість його вод сірководнем, починаючи з глибини 150 - 200 м. В ньому існує колова система поверхневих течій, спрямованих проти годинникової стрілки. Об'єм води - 550 тис. кв. км. Чорне море омиває береги 6 держав: Болгарії (354 км), Грузії (310 км), Румунії (225 км), Росії (800 км), Туреччини (1 329 км) та України (2 782 км, включаючи Азовське море).
Найменше море, що омиває береги України, - Азовське. Площа його 39 тис. кв. км. Довжина від гирла Дону до Арабату - 340 км., ширина від Темрюка до гирла р.Берди - понад 150 км. Об'єм водної маси - 290 куб. км.
Найбільша морська течія. Основні течії Чорного моря мають вигляд замкнутого циркулюючого кола, де рух водних мас відбувається проти годинникової стрілки. Найбільша течія проходить з півдня на північ у 3-9 км. від берегової лінії, сягає ширини до 60 км. і при спокійній погоді має швидкість 8-10 морських миль на добу. Друга, менш сильна "зворотна" течія в глибині моря, наче утворює два кільця, що розташовані у його східній та західній частинах.
Найвищий і найнижчий історичні рівні моря. Близько 22 тис. років тому рівень Чорного моря сильно знизився, і воно стало ізольованим від Середземного. Зв'язок його із Середземним морем відновився значно пізніше, після трансгресії (значного підвищення рівня моря відносно землі), яка почалася близько 7-10 тис. р. тому. Ця трансгресія тривала й в усі наступні століття, з невеликим коливанням. Найбільша з них була Фанагорійська регресія ( повільний відступ моря від берегів унаслідок підняття суші й опускання океанічного дна), пік якої припадає на V - III ст. до н.е. Під час цієї регресії рівень моря був нижчим за сучасний у середньому на 5 метрів. 1 - 1,5 тис. років тому на Чорному морі відбувалася Німфейська трансгресія вод, внаслідок чого рівень моря піднявся вище сучасного на 1 - 2 метри. Деякі острови зникали, інші з'являлися, виходили зі старих річищ річки, змінювала обриси берегова лінія.
Найвищі хвилі. 19 січня 1931 р. у Чорному морі розігрався сильний шторм, про який науковець Сімеїзської обсерваторії В.Альбіцький писав: "Величезні хвилі заввишки більше 10 м. (рекордна для Чорного моря висота) насувалися кожні 7-8 секунд. До невпізнання змінився пляж поблизу скелі Діва, а кам'яний страж-ідол "Мономах", що вистояв навіть під час землетрусу 1927 р., розколовся на сім величезних брил".
Найдовший перешийок. Перешийком називають вузьку смугу суходолу, що з'єднує дві значні за площею його ділянки. В Україні найбільші перешийки знаходяться між Чорним та Азовським морями, а рекордсменом серед них є Перекопський, який з'єднує Кримський півострів з материком. Довжина його 30 км., а ширина - 7-23 км. Через нього проходить траса Північно-Кримського каналу, автомобільна дорога та залізниця Херсон-Джанкой.

Найбільша банка. Численні річки Чорноморського басейну виносять величезні маси твердого піску й формують прибережні акумуляторні форми - бари, коси, банки. Найбільша банка - Одеська - простягається вздовж північної берегової ділянки Чорного моря від Одеси до Очакова. Цей підводний пісковий вал, створений десятки тисяч років тому палео-Дніпром і палео-Бугом, є нині продовженням Кінбурнської коси. Довжина банки - близько 50 км., ширина становить 6-9 км., відмітки глибини на ній сягають 5-6 м., а жолоб між банкою та корінним берегом - до 20 м. завглибшки.
Використане джерело: Г.О.Маценко. Книга рекордів України. Природа навколо нас.
Немає коментарів :
Дописати коментар